Skąd się wziął Forkon i po co istnieje?
Wziął się z tego, że jako działające od lat organizacje konsumenckie widzimy słabości systemu ochrony konsumentów w Polsce. Słabości systemowe, które wpływają na to, że polscy konsumenci są zdecydowanie słabiej chronieni niż konsumenci w innych krajach Unii Europejskiej i rok do roku tracą na tym miliony złotych. Traci też legalnie i uczciwie działający biznes.
Dostrzegając te problemy już w 2020 r. Fundacja Konsumentów i Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Aquila zaproponowały Prezesowi UOKiK modyfikację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów poprzez stworzenie specjalnego funduszu (pochodzącego z kar nakładanych przez Prezesa UOKiK) finansującego działania organizacji konsumenckich. Pomysł ten niestety nie spotkał się z akceptacją.
Pomysł jednak ewoluował i przedstawialiśmy nasze propozycje zarówno w Kancelarii Prezydenta RP, jak i w różnego rodzaju gremiach parlamentarnych.
W prace nad projektem zmian przepisów, stworzeniem systemu finansowania organizacji konsumenckich i wsparcia rzeczników konsumentów zaangażowały się wybitne specjalistki z obszaru ochrony konsumentów: prof. dr hab. Monika Namysłowska, dr hab. Edyta Rutkowska-Tomaszewska prof. UWr i r.pr. Dorota Karczewska, była wiceprezes UOKiK.
Członkowie Forkon nieprzerwanie od końca 2020 r. działają aktywnie na rzecz sektora organizacji konsumenckich i rzeczników konsumentów uczestnicząc w pracach komisji sejmowych i senackich, spotykając się z przedstawicielami rządu oraz urzędów centralnych.
Dzięki szerokiemu spojrzeniu na system ochrony konsumentów chcemy teraz zaproponować całościową reformę systemu konsumenckiego obejmującą następujące obszary:
1. podział Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dwa osobne niezależne urzędy (ds.
konkurencji i ds. konsumentów).
2. wydzielenie ze struktury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcji Handlowej.
3. wzmocnienie instytucjonalne organizacji konsumenckich.
4. wzmocnienie i wsparcie merytoryczne rzeczników konsumentów.
5. systemowe zapewnienie współpracy między elementami systemu.
Szczegóły i uzasadnienie naszych pomysłów już niebawem, ale już teraz zapraszamy serdecznie do dyskusji!